BG EN  

„Зеленото“ е само първата стъпка към истинска устойчивост в строителството

„Зеленото“ е само първата стъпка към истинска устойчивост в строителството

„Зеленото“ е само първата стъпка към истинска устойчивост в строителството

„Инж. Иван Моллов, изпълнителен директор на „Райкомерс Конструкшън“ ЕАД и заместник-министърът на околната среда и водите Ренета Колева обсъдиха ключовите предизвикателства пред устойчивото строителство в България. Колева подчерта важността на новата Директива за енергийните характеристики на сградите, която изисква новите сгради да бъдат с нулеви емисии от изкопаеми горива до 2028 г. за публичните сгради и до 2030 г. за останалите. Тя отбеляза и необходимостта от намаляване на енергийната консумация на жилищните сгради с 16% до 2030 г. и с 20-22% до 2035 г., с европейски средства, осигурени за тези процеси.

Инж. Иван Моллов допълни, че устойчивото строителство не се свежда само до „зелени“ технологии, а е сложен процес, който изисква стратегическо планиране, ясни цели и възстановяване на ресурсите. Той даде пример с ВиК инфраструктурата в България, която се нуждае от подмяна на остарелите азбестоциментови тръби, но предупреди, че това не решава всички проблеми. За да бъдат проектите устойчиви, е необходимо използването на технологии, които намаляват отпадъците и карбоновите емисии.

В дискусията се разгледа и въпроса с пречиствателните станции, като инж. Иван Моллов подчерта, че те са от основно значение за опазването на водните ресурси, но често са пренебрегвани в Националния план за управление на отпадъците. Той отбеляза, че липсват точни данни за количествата утайки от тези станции, както и адекватни технологии за управлението им. Пречиствателните станции са преоразмерени и не могат да функционират ефективно поради демографските промени и миграцията към големите градове. Инж. Иван Моллов предложи използването на модулни и локални пречиствателни станции, които са по-гъвкави и устойчиви на промените в населението.

Изпълнителният директор на „Райкомерс Конструкшън“ ЕАД също така подчерта проблемите с обществените поръчки, отбелязвайки, че почти 40% от поръчките се основават на критерия „най-ниска цена“, което е несъвместимо с устойчивото строителство. Той призова за по-сериозни стимули за използването на иновативни технологии и рециклирани материали, както и за промяна в оценката на поръчките, за да се вземат предвид разходите за целия жизнен цикъл на проекта.

Въпросът за строителните отпадъци също беше повдигнат, като инж. Иван Моллов отбеляза липсата на достатъчно депа за строителни отпадъци в много общини. Въпреки напредъка в рециклирането на строителни материали, той отбеляза и наблегна върху необходимостта от повече стимули за използване на рециклирани материали в строителния процес.

Заместник-министър Колева потвърди ангажимента на правителството да се справи с тези проблеми, като обясни, че чрез Националния план за управление на отпадъците ще бъдат осигурени средства за изграждане на нови депа и системи за управление на строителни отпадъци. Тя също така подчерта важността на Социалния фонд за климата, който ще подпомогне домакинствата и микропредприятията с ресурс от 2,5 милиарда евро в периода 2026-2032 г., за да се улесни преходът към по-устойчиви практики.“

Прочетете още

„Райкомерс Конструкшън“ ЕАД участва в честванията за 75-годишнината на Хидротехническия факултет, организирано от Университета по Архитектура, Строителство и Геодезия (УАСГ)

„Райкомерс Конструкшън“ ЕАД участва в честванията за 75-годишнината на Хидротехническия факултет, организирано от Университета по Архитектура, Строителство и Геодезия (УАСГ)

„Райкомерс Конструкшън“ ЕАД участва в честванията за 75-годишнината на Хидротехническия факултет, организирано от Университета по…Прочети

Въвдете ключова дума